|
2013 Results - British Athletics Indoor Grand Prix
Published by
Feb 16th 2013, 8:05pm
Website:Click here
Men's 60m indoor -
Final
Pl. | Athlete / Team | Cnt. | Birth | Result | Score |
|
1. |
Michael RODGERS |
USA |
85 |
6.53 |
1194 |
SB |
2. |
Nesta CARTER |
JAM |
85 |
6.56 |
1178 |
SB |
3. |
Antoine ADAMS |
SKN |
88 |
6.60 |
1156 |
PB |
4. |
Kim COLLINS |
SKN |
76 |
6.61 |
1151 |
|
5. |
Greg CACKETT |
GBR |
89 |
6.66 |
1125 |
|
6. |
Lucas JAKUBCZYK |
GER |
85 |
6.71 |
1099 |
|
7. |
Harry AIKINES-ARYEETEY |
GBR |
88 |
6.76 |
1074 |
|
|
Heat 1
Pl. | Athlete / Team | Cnt. | Birth | Result | Score |
|
1. |
Kim COLLINS |
SKN |
76 |
6.62 |
1146 |
|
2. |
RJ PIERRE |
GBR |
87 |
6.63 |
1141 |
PB |
3. |
Lucas JAKUBCZYK |
GER |
85 |
6.72 |
1094 |
|
4. |
Jason ROGERS |
SKN |
91 |
6.72 |
1094 |
|
5. |
Dwain CHAMBERS |
GBR |
78 |
6.81 |
1049 |
|
6. |
Lerone CLARKE |
JAM |
81 |
7.13 |
895 |
|
- |
Sean SAFO-ANTWI |
GBR |
90 |
DQ |
|
|
- |
Robert GRAHAM |
GBR |
83 |
DQ |
|
|
|
Heat 2
Pl. | Athlete / Team | Cnt. | Birth | Result | Score |
|
1. |
Michael RODGERS |
USA |
85 |
6.61 |
1151 |
|
2. |
Antoine ADAMS |
SKN |
88 |
6.67 |
1120 |
|
3. |
Nesta CARTER |
JAM |
85 |
6.67 |
1120 |
|
4. |
Greg CACKETT |
GBR |
89 |
6.69 |
1110 |
|
5. |
Harry AIKINES-ARYEETEY |
GBR |
88 |
6.71 |
1099 |
|
6. |
Chijindu UJAH |
GBR |
94 |
6.75 |
1079 |
PB |
7. |
Michael LEBLANC |
CAN |
87 |
6.80 |
1054 |
|
8. |
Andre WRIGHT |
GBR |
91 |
6.80 |
1054 |
|
|
Men's 400m indoor -
Final
Pl. | Athlete / Team | Cnt. | Birth | Result | Score |
|
1. |
Nigel LEVINE |
GBR |
89 |
46.34 |
1153 |
SB |
2. |
Lalonde GORDON |
TRI |
88 |
46.73 |
1128 |
SB |
3. |
Richard STRACHAN |
GBR |
86 |
46.78 |
1125 |
|
4. |
Rabah YOUSIF |
SUD |
86 |
46.94 |
1114 |
|
5. |
Calvin SMITH |
USA |
87 |
47.11 |
1104 |
SB |
6. |
Luguelín SANTOS |
DOM |
93 |
47.14 |
1102 |
|
|
Men's 800m indoor -
Final
Pl. | Athlete / Team | Cnt. | Birth | Result | Score |
|
1. |
Michael RIMMER |
GBR |
86 |
1:46.55 |
1184 |
WL, PB |
2. |
Abubaker KAKI |
SUD |
89 |
1:46.57 |
1183 |
SB |
3. |
Mukhtar MOHAMMED |
GBR |
90 |
1:46.58 |
1183 |
PB |
4. |
Andrew OSAGIE |
GBR |
88 |
1:46.97 |
1171 |
SB |
5. |
Guy LEARMONTH |
GBR |
92 |
1:47.41 |
1157 |
PB |
6. |
Joe THOMAS |
GBR |
88 |
1:47.79 |
1146 |
SB |
7. |
Andreas BUBE |
DEN |
87 |
1:47.82 |
1145 |
SB |
8. |
Jozef REPČÍK |
SVK |
86 |
1:47.95 |
1141 |
SB |
- |
Matthew SCHERER |
USA |
83 |
DNF |
|
|
|
Men's 1500m indoor -
Final
Pl. | Athlete / Team | Cnt. | Birth | Result | Score |
|
1. |
Abdelaati IGUIDER |
MAR |
87 |
3:37.45 |
1199 |
SB |
2. |
Bethwell BIRGEN |
KEN |
88 |
3:37.57 |
1197 |
|
3. |
Marcin LEWANDOWSKI |
POL |
87 |
3:38.34 |
1186 |
SB |
4. |
Teshome DIRIRSA |
ETH |
94 |
3:38.71 |
1181 |
|
5. |
Bouabdellah TAHRI |
FRA |
78 |
3:38.73 |
1181 |
SB |
6. |
Andreas VOJTA |
AUT |
89 |
3:39.15 |
1175 |
SB |
7. |
Mekonnen GEBREMEDHIN |
ETH |
88 |
3:39.30 |
1172 |
SB |
8. |
Chris WARBURTON |
GBR |
83 |
3:41.20 |
1146 |
SB |
9. |
Charlie GRICE |
GBR |
93 |
3:41.54 |
1141 |
PB |
10. |
Craig HUFFER |
AUS |
89 |
3:43.25 |
1117 |
PB |
11. |
Matt MCLAUGHLIN |
GBR |
94 |
3:49.74 |
1029 |
|
- |
Nicholas Kiplangat KIPKOECH |
KEN |
92 |
DNF |
|
|
|
Men's 3000m indoor -
Final
Pl. | Athlete / Team | Cnt. | Birth | Result | Score |
|
1. |
Mo FARAH |
GBR |
83 |
7:42.00 |
1189 |
SB |
2. |
Florian CARVALHO |
FRA |
89 |
7:45.77 |
1165 |
PB |
3. |
Lee EMANUEL |
GBR |
85 |
7:51.46 |
1130 |
PB |
4. |
Tom HUMPHRIES |
GBR |
84 |
7:54.79 |
1109 |
PB |
5. |
Andrew POORE |
USA |
88 |
7:54.99 |
1108 |
SB |
6. |
James WILKINSON |
GBR |
90 |
7:57.90 |
1091 |
PB |
7. |
Stephen SCULLION |
IRL |
88 |
7:58.11 |
1089 |
PB |
8. |
Jonathan MELLOR |
GBR |
86 |
8:00.77 |
1073 |
SB |
9. |
Philip HURST |
GBR |
90 |
8:01.61 |
1068 |
SB |
10. |
Yohan DURAND |
FRA |
85 |
8:02.83 |
1061 |
|
11. |
Stephen DAVIES |
GBR |
84 |
8:11.41 |
1011 |
|
- |
David BISHOP |
GBR |
87 |
DNF |
|
|
|
Men's 60mH indoor -
Final
Pl. | Athlete / Team | Cnt. | Birth | Result | Score |
|
1. |
Omoghan OSAGHAE |
USA |
88 |
7.51 |
1208 |
PB |
2. |
Sergey SHUBENKOV |
RUS |
90 |
7.58 |
1187 |
|
3. |
Wenjun XIE |
CHN |
90 |
7.60 |
1181 |
PB |
4. |
Orlando ORTEGA |
CUB |
91 |
7.65 |
1167 |
|
5. |
Gianni FRANKIS |
GBR |
88 |
7.70 |
1152 |
|
6. |
Allan SCOTT |
GBR |
82 |
7.74 |
1141 |
|
7. |
Yordan O'FARRILL |
CUB |
93 |
7.75 |
1138 |
|
8. |
Barrett NUGENT |
USA |
90 |
7.76 |
1135 |
|
|
Heat 1
Pl. | Athlete / Team | Cnt. | Birth | Result | Score |
|
1. |
Orlando ORTEGA |
CUB |
91 |
7.54 |
1199 |
PB |
2. |
Sergey SHUBENKOV |
RUS |
90 |
7.59 |
1184 |
|
3. |
Wenjun XIE |
CHN |
90 |
7.61 |
1178 |
|
4. |
Gianni FRANKIS |
GBR |
88 |
7.75 |
1138 |
|
5. |
Ryan WILSON |
USA |
80 |
7.79 |
1127 |
SB |
6. |
Lawrence CLARKE |
GBR |
90 |
7.83 |
1115 |
SB |
7. |
Dániel KISS |
HUN |
82 |
7.99 |
1070 |
|
- |
Wei JI |
CHN |
84 |
DNF |
|
|
|
Heat 2
Pl. | Athlete / Team | Cnt. | Birth | Result | Score |
|
1. |
Omoghan OSAGHAE |
USA |
88 |
7.58 |
1187 |
|
2. |
Allan SCOTT |
GBR |
82 |
7.75 |
1138 |
|
3. |
Barrett NUGENT |
USA |
90 |
7.76 |
1135 |
|
4. |
Yordan O'FARRILL |
CUB |
93 |
7.76 |
1135 |
|
5. |
Tyron AKINS |
USA |
86 |
7.79 |
1127 |
SB |
6. |
Ben KELK |
GBR |
92 |
8.05 |
1054 |
|
7. |
Kevin CRADDOCK |
USA |
87 |
8.15 |
1026 |
|
- |
Helge SCHWARZER |
GER |
85 |
DQ |
|
|
|
Men's High Jump indoor -
Final
Pl. | Athlete / Team | Cnt. | Birth | Result | Score |
|
1. |
Aleksey DMITRIK |
RUS |
84 |
2.33 |
1194 |
|
2. |
Robbie GRABARZ |
GBR |
87 |
2.29 |
1157 |
|
3. |
Ivan UKHOV |
RUS |
86 |
2.29 |
1157 |
|
4. |
Donald THOMAS |
BAH |
84 |
2.29 |
1157 |
SB |
5. |
Yu WANG |
CHN |
91 |
2.25 |
1120 |
|
6. |
Samson ONI |
GBR |
81 |
2.20 |
1073 |
|
7. |
Peter HORÁK |
SVK |
83 |
2.15 |
1027 |
|
8. |
Tom PARSONS |
GBR |
84 |
2.15 |
1027 |
|
8. |
Allan SMITH |
GBR |
92 |
2.15 |
1027 |
|
|
Women's 60m indoor -
Final
Pl. | Athlete / Team | Cnt. | Birth | Result | Score |
|
1. |
Murielle AHOURE |
CIV |
87 |
6.99 |
1217 |
WL, PB |
2. |
Shelly-Ann FRASER-PRYCE |
JAM |
86 |
7.09 |
1189 |
PB |
3. |
Barbara PIERRE |
USA |
87 |
7.09 |
1189 |
SB |
4. |
Carmelita JETER |
USA |
79 |
7.18 |
1163 |
SB |
5. |
Ivet LALOVA |
BUL |
84 |
7.21 |
1155 |
|
6. |
Asha PHILIP |
GBR |
90 |
7.21 |
1155 |
|
6. |
Sheri-Ann BROOKS |
JAM |
83 |
7.21 |
1155 |
|
8. |
Mariya RYEMYEN |
UKR |
87 |
7.21 |
1155 |
|
|
Heat 1
Pl. | Athlete / Team | Cnt. | Birth | Result | Score |
|
1. |
Murielle AHOURE |
CIV |
87 |
7.03 |
1206 |
|
2. |
Barbara PIERRE |
USA |
87 |
7.17 |
1166 |
|
3. |
Sheri-Ann BROOKS |
JAM |
83 |
7.19 |
1160 |
SB |
4. |
Carmelita JETER |
USA |
79 |
7.24 |
1146 |
|
5. |
Montell DOUGLAS |
GBR |
86 |
7.33 |
1121 |
|
6. |
Anyika ONUORA |
GBR |
84 |
7.42 |
1096 |
|
7. |
Mandy WHITE |
USA |
88 |
7.42 |
1096 |
|
|
Heat 2
Pl. | Athlete / Team | Cnt. | Birth | Result | Score |
|
1. |
Shelly-Ann FRASER-PRYCE |
JAM |
86 |
7.19 |
1160 |
|
2. |
Ivet LALOVA |
BUL |
84 |
7.24 |
1146 |
|
3. |
Asha PHILIP |
GBR |
90 |
7.27 |
1138 |
|
4. |
Mariya RYEMYEN |
UKR |
87 |
7.28 |
1135 |
|
5. |
Ezinne OKPARAEBO |
NOR |
88 |
7.31 |
1127 |
|
6. |
Shayla MAHAN |
USA |
89 |
7.35 |
1115 |
|
- |
Natasha HASTINGS |
USA |
86 |
DQ |
|
|
|
Women's 400m indoor -
Final
Pl. | Athlete / Team | Cnt. | Birth | Result | Score |
|
1. |
Natasha HASTINGS |
USA |
86 |
50.88 |
1199 |
WL |
2. |
Perri SHAKES-DRAYTON |
GBR |
88 |
51.37 |
1182 |
PB |
3. |
Eilidh CHILD |
GBR |
87 |
51.50 |
1177 |
PB |
4. |
Ebonie FLOYD-BROADNAX |
USA |
83 |
52.25 |
1151 |
|
5. |
Kseniya ZADORINA |
RUS |
87 |
52.58 |
1140 |
|
6. |
Shana COX |
GBR |
85 |
53.43 |
1111 |
|
|
Women's 800m indoor -
Final
Pl. | Athlete / Team | Cnt. | Birth | Result | Score |
|
1. |
Yekaterina POISTOGOVA |
RUS |
91 |
2:02.25 |
1143 |
|
2. |
Jennifer MEADOWS |
GBR |
81 |
2:02.86 |
1133 |
SB |
3. |
Lynsey SHARP |
GBR |
90 |
2:03.07 |
1130 |
PB |
4. |
Winny CHEBET |
KEN |
90 |
2:03.74 |
1119 |
|
5. |
Alison LEONARD |
GBR |
90 |
2:03.91 |
1116 |
|
6. |
Dawn HUNT |
GBR |
81 |
2:05.65 |
1089 |
|
7. |
Jana HARTMANN |
GER |
81 |
2:06.07 |
1082 |
|
|
Women's 1500m indoor -
Final
Pl. | Athlete / Team | Cnt. | Birth | Result | Score |
|
1. |
Genzebe DIBABA |
ETH |
91 |
4:00.83 |
1221 |
WL |
2. |
Siham HILALI |
MAR |
86 |
4:07.99 |
1163 |
SB |
3. |
Elina SUJEW |
GER |
90 |
4:10.96 |
1140 |
SB |
4. |
Diana SUJEW |
GER |
90 |
4:11.26 |
1138 |
SB |
5. |
Treniere MOSER |
USA |
81 |
4:14.05 |
1116 |
SB |
6. |
Hannah ENGLAND |
GBR |
87 |
4:14.70 |
1111 |
SB |
7. |
Claire TARPLEE |
IRL |
88 |
4:15.57 |
1104 |
|
8. |
Rosie CLARKE |
GBR |
91 |
4:16.53 |
1096 |
PB |
9. |
Melissa COURTNEY |
GBR |
93 |
4:20.79 |
1064 |
|
10. |
Tizita BOGALE |
ETH |
93 |
4:27.94 |
1010 |
SB |
- |
Elena Mirela LAVRIC |
ROU |
91 |
DNF |
|
|
|
Women's 3000m indoor -
Final
Pl. | Athlete / Team | Cnt. | Birth | Result | Score |
|
1. |
Helen CLITHEROE |
GBR |
74 |
8:50.16 |
1162 |
SB |
2. |
Lauren HOWARTH |
GBR |
90 |
8:52.00 |
1155 |
PB |
3. |
Ancuţa BOBOCEL |
ROU |
87 |
8:52.86 |
1152 |
PB |
4. |
Eilish MCCOLGAN |
GBR |
90 |
8:53.17 |
1151 |
PB |
5. |
Chelsea REILLY |
USA |
89 |
8:53.89 |
1149 |
PB |
6. |
Polina JELIZAROVA |
LAT |
89 |
8:58.11 |
1134 |
PB |
7. |
Emily STEWART |
GBR |
91 |
8:59.38 |
1130 |
PB |
8. |
Jessica JUDD |
GBR |
95 |
9:00.06 |
1127 |
PB |
9. |
Nancy CHEPKEMOI |
KEN |
93 |
9:02.28 |
1120 |
PB |
10. |
Ercília MACHADO |
POR |
86 |
9:05.87 |
1108 |
PB |
- |
Kristina KHALEYEVA |
RUS |
87 |
DNF |
|
|
|
Women's 60mH indoor -
Final
Pl. | Athlete / Team | Cnt. | Birth | Result | Score |
|
1. |
Danielle CARRUTHERS |
USA |
79 |
8.11 |
1136 |
|
2. |
Loreal SMITH |
USA |
85 |
8.12 |
1134 |
|
3. |
Tiffany PORTER |
GBR |
87 |
8.12 |
1134 |
|
4. |
Christina MANNING |
USA |
90 |
8.14 |
1130 |
|
5. |
Beate SCHROTT |
AUT |
88 |
8.14 |
1130 |
SB |
6. |
Derval O'ROURKE |
IRL |
81 |
8.15 |
1128 |
|
7. |
Sabrina LINDENMAYER |
GER |
89 |
8.54 |
1045 |
|
8. |
Katarina JOHNSON-THOMPSON |
GBR |
93 |
8.60 |
1033 |
|
|
Women's Pole Vault indoor -
Final
Pl. | Athlete / Team | Cnt. | Birth | Result | Score |
|
1. |
Holly BLEASDALE |
GBR |
91 |
4.70 |
1161 |
|
2. |
Yarisley SILVA |
CUB |
87 |
4.70 |
1161 |
|
3. |
Katie BYRES |
GBR |
93 |
4.35 |
1051 |
SB |
4. |
Sally PEAKE |
GBR |
86 |
4.20 |
1005 |
|
5. |
Katy VIUF |
USA |
87 |
4.20 |
1005 |
|
5. |
Lucy BRYAN |
GBR |
95 |
4.20 |
1005 |
|
7. |
Melissa GERGEL |
USA |
89 |
4.00 |
943 |
|
|
Women's Long Jump indoor -
Final
Pl. | Athlete / Team | Cnt. | Birth | Result | Score |
|
1. |
Shara PROCTOR |
GBR |
88 |
6.78 |
1156 |
SB |
2. |
Cornelia Ioana DEIAC |
ROU |
88 |
6.54 |
1104 |
|
3. |
Lauma GRÍVA |
LAT |
84 |
6.41 |
1076 |
SB |
4. |
Funmi JIMOH |
USA |
84 |
6.31 |
1054 |
|
5. |
Dominique BLAIZE |
GBR |
87 |
6.24 |
1039 |
|
6. |
Melanie BAUSCHKE |
GER |
88 |
6.23 |
1037 |
|
7. |
Alina ROTARU |
ROU |
93 |
6.15 |
1019 |
SB |
8. |
Eliane MARTINS |
BRA |
86 |
6.11 |
1011 |
|
|
Women's Triple Jump indoor -
Final
Pl. | Athlete / Team | Cnt. | Birth | Result | Score |
|
1. |
Olha SALADUKHA |
UKR |
83 |
14.61 |
1161 |
WL |
2. |
Trecia Kaye SMITH |
JAM |
75 |
14.20 |
1118 |
SB |
3. |
Cristina BUJIN |
ROU |
88 |
13.92 |
1088 |
|
4. |
Yamilé ALDAMA |
GBR |
72 |
13.91 |
1087 |
SB |
5. |
Viktoriya VALYUKEVICH |
RUS |
82 |
13.17 |
1010 |
|
6. |
Sinead GUTZMORE |
GBR |
86 |
12.94 |
986 |
|
7. |
Angela BARRETT |
GBR |
85 |
12.78 |
970 |
|
|